Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek powinieneś mieć na działce?

Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek powinieneś mieć na działce?

17 września 2020 Wyłącz przez Adam

Ogromnym powodzeniem będzie legitymować się domek drewniany, pod warunkiem, że spełni wszystkie życzenia względem niego. Współczesne kształty kontra budynek w starym stylu – w wakacyjnym domku da się wziąć pod uwagę rzeczywiście wszystkie możliwe rozwiązania. Niezależnie od tego, jaki to będzie dla nas wydatek, przy wchodzeniu w posiadanie domku letniskowego należałoby zatroszczyć się o sporo pierwszoplanowych warunków.

Przenośny czy na stałe – co warto wybrać

Mobilne wersje domków możemy dowolnie przewozić z dowolnego stanowiska na drugie, a przecież mają wbudowane na stałe ciężkie instalacje: grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Mimo powszechnej opinii o niewielkich kosztach mobilnych pomieszczeń musimy liczyć się z wydatkiem ponad 20 tys. zł. Co więcej na wykonanie obiektu na zamówienie musimy czekać dosyć cierpliwie.

Do najważniejszych typów domków do transportu zaliczane są:

· wersja mobilna – Domki rekreacyjne drewniane z kołami

· domki holenderskie – z pokryciem na specjalnym stelażu, gotowe do przewozu

· przyczepy kempingowe gotowe do zagospodarowania.

Zdecydowanie lepiej od mobilnych wyglądają Domki rekreacyjne drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednak wymagają znacznie więcej uwagi podczas eksploatacji. Jednym z większych wyzwań podczas ich użytkowania zaliczane są problemy z izolacją, na którą musimy zwrócić baczną uwagę podczas budowy, a przy okazji nagłe zapadanie się gruntu. W tym wypadku uda nam się swobodnie umieścić okna, urządzić pomieszczenia na piętrze czy werandę, co o co łatwiej z większą bryłą.

Wśród stacjonarnych rodzajów domów można znaleźć dwa główne

· małe domki letniskowe, które są nieprzytwierdzone na stałe do gruntu fundamentami;

· duże domki letniskowe całoroczne z fundamentami.

Domek drewniany – kilka uwag dla wybierających

W przypadku domku letniskowego należy sprawdzić izolację cieplną, wykończenia otworów drzwiowych i okiennych (uszczelnienia szyb, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na posesji i opcję zwieńczenia gontem lub dachówką. Komplety materiału wybrane do stawiania domków letniskowych musi pochodzić ze sprawdzonej dostawy. Dyskwalifikuje je występowanie usterek w formie pęknięć i obluzowanych sęków, które wpływają negatywnie na wartość desek. Powinny one być pozbawione sinizny, śladów krzywizn, oblin, zgnilizny i zarobaczenia.

Domki rekreacyjne drewniane według podziału na rodzaje – Na jakie się skusić

Tak samo tymczasowe, jak i całoroczne Domki rekreacyjne drewniane można przygotować do zimowego użytku również w wypadku, gdy nie posiadają głębokich podpiwniczeń. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to porządne zadaszenie z kilkoma warstwami i odpowiednia wentylacja, dzięki której ochronimy dom przed odkładaniem się zawilgocenia. W tym względzie wiele będzie zależeć właśnie od dachu, który musi być ocieplony wełną i posiadać ochronę na zewnątrz, najlepiej z ceramiki bądź łupku.