Co składa się na podstawowe doposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Z trudem można wyobrazić sobie łazienkę dla niesprawnych ruchowo bez dedykowanego sprzętu. Będzie się to wiązać z montażem lub projektem specjalnych drzwi, większej przestrzeni na manewrowanie wózkiem, zainstalowania WC i co najmniej jednego punktu z umywalką dla niepełnosprawnych. Powinno temu towarzyszyć umieszczenie uchwytów i innych produktów umożliwiających osobom niepełnosprawnym ułatwione przebywanie w łazience.

Jakie jest podstawowe doposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Oto elementarne rodzaje klasyfikowania akcesoriów do specjalnych pomieszczeń dla niepełnosprawnych:
• Typ układu – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, oprócz tego siedzenia prysznicowe, siedziska do wanny
• Średnica rur – pomiędzy 200 a 350 milimetrów.
• Z czego wykonane – stal nierdzewna, węglowa lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i wykończenie – stal szlachetna polerowana lub matowa, pokrywana farbą na biało lub w mniejszym stopniu na inne odcienie

Duży wybór – poręcze dla niepełnosprawnych

Wyróżniamy ściśle określone poręcze dla niepełnosprawnych:

Uchwyty proste

Najszerzej reprezentowane, niedrogie uchwyty proste są najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. Nie wymagają wielkiego zachodu podczas montażu (dlatego pozostają bardzo popularnym rozwiązaniem). Powinno się je montować przy punktach do mycia czy WC. Zazwyczaj takie poręcze dla niepełnosprawnych na długość liczą sobie pomiędzy 30 – 80 cm, a mamy jeszcze wersję stusześćdziesięciocentymetrowa z opcjonalną podstawą. Sposób montażu prostych poręczy dla osoby na wózku jest dowolny – poziomo albo pionowo.

Poręcze łukowe

Charakteryzuje je łuk z regularnymi ramionami do zainstalowania między prostopadłymi powierzchniami. Można je zamontować na podłodze oraz na ścianie. Tak naprawdę wszędzie pasuje łuk uchylny. To znakomite rozwiązanie w przypadku konieczności wykonywania manewrów na wózku. Stałe uchwyty znajdują zastosowanie przy zlewie, a przy ubikacji dominują wersje uchylne. Gdy w jakimś miejscu zlokalizujemy słabszą konstrukcję ściany, musimy w tym miejscu wstawić poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Dodanie do WC zapewnia możliwość uniesienia ramienia poręczy, co daje osobie na wózku zwiększone możliwości wykręcania.

Uchwyty umywalkowe

Dla niepełnosprawnych mocuje się je zgodnie z nazwą przy tej części armatury. Powinno się montować je z obu stron, aczkolwiek każda strona to nieco odmienna forma – przed zamontowaniem zapoznaj się z instrukcją.

Uchwyty kątowe

Wyróżniają się odkształceniem profilu w różne strony, najczęściej pod kątem 90 stopni. Montuje się je w różnych miejscach, zależnie od wymagań. Trzy z nich mamy do dyspozycji w formie lewej i prawej: do WC, ścienno-podłogowe i wannowo-prysznicowe. Spis kończy poręcz prysznicowa z wszechstronnym montowaniem z prawej lub lewej strony.

Rekomendowane artykuły