Czym jest „bezpłatna pomoc prawna”?

01.01.2019 roku obowiązuje nowa wersja ustawy, dzięki, której w całej Polsce dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej. Komu przysługuje taka pomoc nieodpłatnego adwokata?

Jak pomoże nam bezpłatny mecenas

Wizyta u darmowego adwokata winna skończyć się wiadomością, które prawa oraz zobowiązania nam przysługują. Obowiązkiem adwokata jest wspomóc dla przykładu w tworzeniu pisma w związku z rozkładaniem długu na raty lub prośbą o mieszkanie socjalne. Kiedy tak właściwie chodzi o problem dotyczący postępowania, zadanie mecenasa to zwrócenie się o zwolnienie z opłat sądowych. Prócz tego, zobowiązaniem takiego prawnika będzie coś jeszcze – pomiędzy innymi ustanowienie rzecznika patentowego niezbędnego w postępowaniu administracjno-sądowym, ustanowienie pełnomocnika z urzędu niezbędnego do prowadzenia postępowania bądź ustanowienie radcy prawnego, doradcy fiskalnego czy również mecenasa. Należy nie zapominać, że jeśli postępowanie jest w toku, adwokat nie może napisać dla nas pisma. Bezpłatny prawnik udzieli nam pomocy prawnej w przeróżnych zakresach prawa oraz w przeróżnych komplikacjach – oprócz prawa fiskalnego, pomoże w kwestiach karnych, rodzinnych lub administracyjnych. Darmowa pomoc prawna jest przydatna też dla osób, która pragną rozpocząć aktywność gospodarczą.

Dla kogo skierowana jest darmowa pomoc prawna?

Z bezpłatnej pomocy mecenasa ma prawo skorzystać każdy kto ma więcej, aniżeli 65 lat albo mniej, niż 26. Darmowa pomoc prawnika należy się także innym osobom – na przykład tym, którzy są zagrożeni katastrofami naturalnymi lub klęskami żywiołowymi, tym, jacy niestety już doznali takich kłopotów, osobom, które mają Kartę Dużej rodziny, jak również kombatantom czy weteranom. Od 1 stycznia 2019 roku, z takiej pomocy mogą korzystać też osoby, jakich po prostu nie stać na profesjonalne usługi mecenasa, jakie są odpłatne.

Jakim sposobem korzystać z darmowej pomocy prawnika?

Niekiedy wpisanie w wyszukiwarce Google frazy adwokat Kraków nie zawsze pozwoli błyskawicznie sprawdzić, czy dany mecenas udziela darmowych porad (nie każdy prawnik posiada na własnej stronie taką informację). Dlatego należałoby sprawdzić witryny rządowe, gdzie widnieje indeks mecenasów udzielających darmowej pomocy.

 

Rekomendowane artykuły