Czym powinno wyróżnić się właściwie dopasowane prześcieradło?

Zwykle preferujemy prześcieradło w swoim ulubionym kolorze i dobrane do wyglądu sypialni. Jeśli jednak nie mamy go we właściwym rozmiarze, leżenie na nim nie zapewni przyjemności.

Zsunięte prześcieradło zazwyczaj bywa przyczyną niemiłej pobudki. Jeśli przy tym odpowiada za nocne przebudzenie i konieczność ponownego naciągnięcia, możemy nawet zaliczyć zarwane chwile. Odpowiada za to niedopasowany, mały rozmiar, ale jeśli to prześcieradło z gumką, zbyt duże też się nie sprawdzi. Trzeba zadbać o to przy kupnie – jedynie w tym wypadku da się dobrać rozmiar do łóżka.

Wymiar prześcieradła a wysokość materaca

Prześcieradło frotte musi zostać dopasowane do długości, szerokości i wysokości materaca. Na konkretnym produkcie zamieszcza się rozmiar, czyli jego długość i szerokość. Wymiar określa, na który materac da się je dopasowaćzałożyć. Przykładowo prześcieradło z gumką 160×200 cm oznacza skalę materaca, ponieważ ta odmiana bielizny różni się trochę in plus. Dobry produkt będzie posiadał odpowiednią ilość dodatkowej materii. Na etykiecie wyrobu z gumką warto także namierzyć informację o wysokości brzegów – to pomoże nam dobrać okrycie do odpowiedniej grubości materaca.

Jeśli idzie o klasyczne prześcieradło, nie znajdziemy właściwej informacji, ale parametry dzianiny bez wątpienia będą większe o obszerniejszy fragment. Tę część materiału zakłada się pomiędzy krawędź materaca a ramę mebla. W wypadku braku wiedzy, jak duży jest margines w prześcieradle, lepiej wybrać trochę zwiększony rozmiar. Kiedy łóżko nie posiada ramy, trzeba nabyć prześcieradło pasujące do jego długości i szerokości.

Prześcieradło z gumką 160×200 – doskonałe przyleganie

Prześcieradła z gumką mają za zadanie bardzo dobrze przylegać do materaca. Problemem będzie nie tylko nie dość obszerne prześcieradło, ale i za duże. Egzemplarz większy od materaca najpewniej się pozwija. Nie wygląda to elegancko. Długość i szerokość muszą okazać się dobrane do rozmiarów materaca. Podany jest zawsze i trzeci wymiar, czyli wysokość brzegów. Jeżeli niełatwo znaleźć pod tym względem doskonałe rozwiązanie, to można wykorzystać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego naddatku. Nazbyt kusy margines spowoduje wysuwanie się dzianiny spod krawędzi łóżka, a jeżeli będzie kawałek szerszy, da się je naciągnąć – kant krawędzi stanie się czymś w typie ograniczenia.

Stan komfortu, spokojny sen – warte są tego, by wybierać najlepsze prześcieradła – z gumką lub tradycyjne. Przy wyborze odpowiedniego produktu należałoby nastawić się nie tylko na barwę i gatunek materiału, ale i na dokładny format.

Rekomendowane artykuły