Funkcjonalna jadalnia powinna mieć wyjątkowy stół

Niełatwo wyszukać ważniejsze wnętrze w całym mieszkaniu. Waśnie tu każda rodzina je wspólnie obiady i spędza się wokół stołu każdego dnia bardzo wiele chwil. Istotne jest zatem, żeby odpowiednio zaaranżować to wnętrze, żeby pobyt w wyjątkowej aurze przynosił nam przyjemność.

Co najpierw do jadalni? Nie zapomnij o stole

Jak się z tym zmierzyć? Dostosuj wielkość stołu do liczby domowników. Można wdrożyć następujący schemat – 60 cm na osobę. Właśnie tak możemy zyskać pewność, że jedzenie przy blacie przebiegnie swobodnie i każdy zasiądzie tu bez skrępowania. Przecież nie możemy sprawić, aby członkowie rodziny przy stole zderzali się ze sobą łokciami. Powinno się poza tym wziąć pod rozwagę poziom odwiedzin – ilu znajomych zagości u nas co jakiś czas. Musimy zsumować te wartości i pomnożyć przez kolejne 60 centymetrów.

Jaki kształt blatu zamówić?

Stół powinien być dopasowany do designu reszty powierzchni. Możemy dopasować go idąc za własnym upodobaniem, z drugiej strony powinno się też jak najlepiej zestawić go z umeblowaniem i ścianami. Panuje przekonanie, że okrągłe meble mają w sobie ogromną porcję wykwintności. Minusy? to że zawsze należy go zlokalizować na środku wnętrza. Ustawienie przy samej ścianie znacznie zmniejszy przestrzeń. Zatem okrągły model najlepiej dopasuje się do większych wnętrz.

Ważny detal – oświetlenie nad stół z dekoracyjnym potencjałem

Niezbędnym dodatkiem do kameralnej jadalni będzie właściwe oświetlenie. Rozjaśnienie w tym pomieszczeniu powinno skupiać się dokładnie na płaszczyźnie blatu. Przecież to najważniejszy sprzęt w całej jadalni. Gdy kupujemy stół, opłaca się od razu zainwestować w dopasowane lampy nad stół, które doskonale oświetlą nasz najnowszy nabytek. Trzeba pamiętać, że mają one wypełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim okazać się jak najbardziej funkcjonalne. Wystarczy wybierać lampy mające klosze, kierujące światło w dół. Sprawi to, że cały blat będzie dobrze rozjaśniony, a na tym powinno nam w pierwszej kolejności zależeć. Przy zawieszaniu zdecydowanie musimy zadbać o dopasowaną wysokość. Nie możemy pozbawić się opcji ustawienia tam np. długich kwiatów w wazonie. Nieodpowiednio umiejscowione klosze mogą tutaj mocno przeszkodzić.

Rekomendowane artykuły