Jak powstaje hala stalowa?

Konstrukcja stalowa hali stanowi rozwiązanie, który stał się normą w organizacji przestrzeni przemysłowej. Od drewnianej odróżni ją wytrzymałość i oszczędności, a co więcej, metalowy szkielet hali przekazany na złom przyniesie zwrot nakładów w razie rozbiórki hali.

Modelowanie konstrukcji stalowej hali

Proces planowania konstrukcji jest niezwykle złożony. Wymaga wielu obliczeń, szczegółowych i dokładnych, ponieważ od tego zależy, czy projekt będzie realizowany i czy całość będzie bezpieczna. Wziąwszy pod uwagę, że w takich miejscach działa ogrom ludzi, przechowuje się tam ważne surowce i wielkie narzędzia, możemy zapomnieć o projektowaniu na pół gwizdka i powinny zostać przedsięwzięte starania, by później całość spełniała wszystkie wymagania BHP. Dzięki cyfrowym dalmierzom i sprzętowi pomiarowemu oraz programom wizualizacyjnym projektanci mogą w każdej chwili sprawdzić, czy konstrukcja nie będzie obarczona błędami na etapie przygotowywania planów. W trakcie projektowania należy dokonać selekcji najodpowiedniejszego typu stali, który zagwarantuje stabilność, siłę nośną i odporność na korozję; to właśnie „ruda śmierć” może stać się poważnym problemem, który stworzy niebezpieczeństwo zarwania stropu.

Wady i zalety

Z bilansu wad i zalet nie są zwolnione także konstrukcje wykonane ze stali. Ogromną przewagą konstrukcji stalowych hali jest to, że ich wykonanie nie jest czasochłonne. Zaraz po zakończeniu odlewania konstrukcji w odlewni i nieskomplikowanym cyklu obróbek, które uczynią całość gotową do montażu, przewozi się je na plac i łączy w szkielet, a po pokryciu w halę. Prócz tego, że stworzenie hali z gotowych elementów jest znacznie szybsze, to następną korzyścią jest możliwość budowania ich w dowolnych temperaturach. Słabym punktem konstrukcji stalowych jest wrażliwość na korozję. Pewne jest to, że
konstrukcja hali stalowej
po upływie jakiegoś czasu zacznie rdzewieć i nawet pokrycie jej odpowiednimi substancjami jedynie zwolni działanie efektów, dlatego należy się liczyć z końcem jej żywota.

Rekomendowane artykuły