Kiedy nie pozwolisz, by Twoje dzieci bały się ojca pod wpływem alkoholu…

Najważniejszy z poważnych problemów całych rodzin to nadmiar alkoholu. Z groźnym nałogiem można się spotkać w każdym wieku i w rozmaitych środowiskach. Bywa że nałóg ten dotyka męża i żony, ale też powszechnie alkoholikiem okazuje się tylko jeden z rodziców. Nie da się wymienić pojedynczego modelu ugrzęźnięcia w uzależnieniu!

To samo – jest pijany…

Nie ma wątpliwości, że w większym stopniu upijanie się przytrafia się mężczyznom. Czasami da się przetrzymać okazjonalne nietrzeźwe incydenty w domu, jednak koniec końców zapewne będą one coraz częstsze. To działa jak mechanizm – im częściej się to zdarza, tym w poczuciu ogromnego napięcia, czy nawet przerażenia, funkcjonuje reszta rodziny. Szkodę ponosi nie tylko stan posiadania, ale obniża się także reputacja żony oraz dzieci, odczuwających wstyd przed otoczeniem .

Ciągłe awantury i przemoc w przy dzieciach?

Nasilenie procesu reakcji może skutkować jedynie wyłączeniem ojca i męża z życia domu, jednak bardzo często kończy się wzrostem poziomu agresywności i rodzi przemoc wobec innych członków rodziny. Dla najmłodszych przebywanie z uzależnionym ojcem będzie posiadać skutki także w przyszłości. Jak dowodzą badania naukowe, w przyszłym życiu będą miały większą przypadłość naśladowania zachowań rodzica, przez co schemat ten może się powtarzać także w przyszłości.

Chciałabym się od tego uwolnić…

Na pewno warto podjąć próbę wpłynięcia na bliską osobę, by powróciła do normalnego życia. Sporo matek, by obronić pociechy przed nieobliczalnym pijakiem, decyduje się na rozstanie z partnerem. Polskie prawo nie utrudnia wspomnianego rozwiązania, za to przeważnie przeszkadza w tym sfera mentalna. Renomowany adwokat z praktyką w sprawach rodzinnych potrafi znaleźć w obu tych kwestiach. Co zrobić? Najlepiej za pomocą wyszukiwarki wpisując „adwokat kraków rozwód” – od ręki pojawi się dostęp do rozmaitych jurystów wyspecjalizowanych w temacie. To raczej wiadome – procesy nie są za darmo, ale nie są aż tak kosztowne, aby nie mógł sobie na nie pozwolić przeciętny Polak. Wszak lepiej narazić się na koszty, niż żyć dalej pod jednym dachem z uzależnionym mężczyzną.

Rekomendowane artykuły