Naturoterapia – podstawowe informacje

Naturoterapia to bardzo rozległa dziedzina, która zbiera rożne tezy oraz techniki lecznicze nawiązujące do medycyny naturalnej, a cechą wspólną jest założenie, iż organizm człowieka potrafi samodzielnie poradzić sobie z chorobą. Co wiemy na temat naturalnych sposobów leczenia i czy rzeczywiście powinniśmy im zaufać?

Czym tak naprawdę zajmuje się naturopatia?

Naturoterapia jest bardzo rozległą dziedziną. Jej filozofia opiera się na holistycznym spojrzeniu na człowieka ze wszystkimi jego problemami. Tutaj nie istnieją przypadki. Każdy szczegół się liczy, niezależnie od tego, jaki mamy problem. Mądrości w stylu „jesteś tym, co jesz”, „ruch to zdrowie” czy „w zdrowym ciele, zdrowych duch” brzmią jak frazesy, ale są idealnym podsumowaniem założeń medycyny naturalnej. W każdym z aspektów zdrowia kluczowymi kwestiami są: wybór właściwej diety, ale też codzienny ruch, sen w odpowiedniej ilości i jakości, a także wiara w uzyskanie korzystnych efektów terapii. Oprócz tego, naturoterapia dysponuje wieloma technikami leczniczymi, które cieszą się uznaniem w wielu zakątkach świata. Jest wśród nich między innymi ziołolecznictwo, akupresura czy akupunktura, przeróżne formy masażu, a także aromaterapia i homeopatia. Najważniejsza zasadą każdej z nich jest dbanie o to, by umożliwić organizmowi wykorzystanie jego potencjału uzdrawiania, do czego czasami potrzebne bywa wskazanie właściwej drogi.

Naturopata – kogo można obdarzyć zaufaniem?

Medycyna naturalna istnieje i jest używana do walki z chorobami znacznie dłużej niż medycyna konwencjonalna. Współcześnie obserwuje się wzrost popularności metod sprzed lat, jednak niestety nie każdego specjalistę można obdarzyć zaufaniem. Naturoterapia to dziedzina o wielkiej mocy, a zatem głupotą byłoby lekceważenie jej możliwości, jednak są pewne sytuacje, w których potrzebne może być połączenie jej z medycyną konwencjonalną, która korzysta z badań i dowodów naukowych i nie ogranicza się jedynie do doświadczenia empirycznego. Tę drobną granicę widzą wyłącznie osoby z odpowiednim wykształceniem, które perfekcyjnie znają fizjologię i budowę człowieka, a poza tym cechy konkretnych substancji stosowanych przez medycynę naturalną. Taką osobą jest Barbara Kazana, która zdobyła wykształcenie farmaceutyczne, jednak zna się na naturalnych substancjach leczniczych. Ta ogromna wiedza jest obecnie dostępna dla każdego dzięki książce o nazwie “Porady naturoterapeutki”, na jej stronach zawarta jest olbrzymia ilość wartościowych oraz wiarygodnych informacji o naturalnych metodach leczenia niektórych chorób.

Rekomendowane artykuły