Rodzaje tkanin na ubrania

Świadomość klientów z roku na rok jest coraz większa. Nabywając ciuchy zwracamy uwagę nie tylko na cenę lecz również na skład i doskonałą jakość artykułu. Producenci niestety nagminnie oferują nam ubrania z syntetycznych materiałów, które sprawiają, iż skóra błyskawicznie się poci i występują na niej podrażnienia. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto przeczytać metki.

Gatunki tkanin

Istnieją materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Do naturalnych należą: bawełna, len, jedwab, wełna, włókna konopi.
Wiskoza lub włókno bambusowe to dzianiny sztuczne. Włókna syntetyczne są wytworzone ze składników, jakie nie występują w przyrodzie. Należą do nich; akryl, nylon, poliester, poliamid.

Najpowszechniejsze tkaniny

Notorycznie spotykane są materiały mieszane. Zwykle jest to bawełna z domieszką włókien sztucznych, czy syntetycznych. Pragnąc aby zakupione przez nas ubrania nie zużywały się zbyt szybko należy postawić na odzież, w której dominuje bawełna. Wtedy produkt jest miły w dotyku, oddychający jak również ładnie się układa na ciele oraz nie gniecie.

Jedną z nadzwyczaj rozpowszechnionych tkanin jest dzianina dresowa.
Tkanina ta jest wytrzymała, charakteryzuje ją bardzo wysoka przepuszczalność powietrza a także odporność na pranie w pralce. Idealnie sprawdza się w lecie jak również w zimie. Przygotowana jest ona przeważnie z bawełny z małą domieszką elastanu. Dzianina dresowa zrobiona wyłącznie z bawełny jest nieco grubsza a także mniej wytrzymała na czyszczenie w pralce czy wypychanie na łokciach bądź kolanach. Dzianina dresowa fantastycznie sprawdza się jako tkanina na spódnice, bluzy i odzież dla najmłodszych.

Równie powszechną jak dzianina dresowa jest odzież wełniana z domieszką akrylu a także, bawełna pomieszana z wełną. Tkaniny mieszane to najkorzystniejsze rozwiązanie. Bardzo ładnie wyglądają, nie odkształcają się a dodatkowo nie mną się przy każdym ruchu. Włókna ekologiczne powinny jednak stanowić dominującą większość nad sztucznymi i syntetycznymi.

Rekomendowane artykuły