Ogromnym powodzeniem będzie legitymować się domek drewniany, pod warunkiem, że spełni wszystkie życzenia względem niego. Współczesne kształty kontra budynek w starym stylu – w wakacyjnym domku da się wziąć pod uwagę rzeczywiście wszystkie możliwe rozwiązania. Niezależnie od tego, jaki to będzie dla nas wydatek, przy wchodzeniu w posiadanie domku letniskowego należałoby zatroszczyć się o sporo pierwszoplanowych warunków.
Przenośny czy na stałe – co warto wybrać
Mobilne wersje domków możemy dowolnie przewozić z dowolnego stanowiska na drugie, a przecież mają wbudowane na stałe ciężkie instalacje: grzewcze, elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Mimo powszechnej opinii o niewielkich kosztach mobilnych pomieszczeń musimy liczyć się z wydatkiem ponad 20 tys. zł. Co więcej na wykonanie obiektu na zamówienie musimy czekać dosyć cierpliwie.
Do najważniejszych typów domków do transportu zaliczane są:
· wersja mobilna – Domki rekreacyjne drewniane z kołami
· domki holenderskie – z pokryciem na specjalnym stelażu, gotowe do przewozu
· przyczepy kempingowe gotowe do zagospodarowania.
Zdecydowanie lepiej od mobilnych wyglądają Domki rekreacyjne drewniane (oczywiście nie wszystkie), jednak wymagają znacznie więcej uwagi podczas eksploatacji. Jednym z większych wyzwań podczas ich użytkowania zaliczane są problemy z izolacją, na którą musimy zwrócić baczną uwagę podczas budowy, a przy okazji nagłe zapadanie się gruntu. W tym wypadku uda nam się swobodnie umieścić okna, urządzić pomieszczenia na piętrze czy werandę, co o co łatwiej z większą bryłą.
Wśród stacjonarnych rodzajów domów można znaleźć dwa główne
· małe domki letniskowe, które są nieprzytwierdzone na stałe do gruntu fundamentami;
· duże domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Domek drewniany – kilka uwag dla wybierających
W przypadku domku letniskowego należy sprawdzić izolację cieplną, wykończenia otworów drzwiowych i okiennych (uszczelnienia szyb, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na posesji i opcję zwieńczenia gontem lub dachówką. Komplety materiału wybrane do stawiania domków letniskowych musi pochodzić ze sprawdzonej dostawy. Dyskwalifikuje je występowanie usterek w formie pęknięć i obluzowanych sęków, które wpływają negatywnie na wartość desek. Powinny one być pozbawione sinizny, śladów krzywizn, oblin, zgnilizny i zarobaczenia.
Domki rekreacyjne drewniane według podziału na rodzaje – Na jakie się skusić
Tak samo tymczasowe, jak i całoroczne Domki rekreacyjne drewniane można przygotować do zimowego użytku również w wypadku, gdy nie posiadają głębokich podpiwniczeń. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę izolacji cieplnej. Kolejna kwestia to porządne zadaszenie z kilkoma warstwami i odpowiednia wentylacja, dzięki której ochronimy dom przed odkładaniem się zawilgocenia. W tym względzie wiele będzie zależeć właśnie od dachu, który musi być ocieplony wełną i posiadać ochronę na zewnątrz, najlepiej z ceramiki bądź łupku.