Fundamentem produktu spożywczego zwanego wodą redox powinno być indywidualne ujęcie wody z głębokich pokładów, z tym że jej sporządzanie nie wiąże się z dodatkami żadnych środków spożywczych. Jest ona otrzymywana w skomplikowanym, wielogodzinnym procesie filtracji i jonizacji alkalizującej. Woda redox daje wyjątkowe efekty tym, którzy, próbują zredukować zakwaszenie organizmu czy usunąć nadmierną liczbę wolnych rodników. Powolny cykl jonizacyjny powoduje, iż woda redox znajduje idealny balans mineralny, potencjał ORP, neutralne pH i nie zawiera właściwości, które mogłyby zdezintegrować harmonię organizmu.
Wodorowęglany – dobry patent na nadmiar kwasów
Pochodzące z natury wody mineralne o zawartości ponad 600 mg/l pomagają osobom, które chorują na nadkwasotę. Wodorowęglany sprzyjają procesowi neutralizacji soku żołądkowego, a także wspierają odkwaszanie i mają właściwości antyzapalne. Jednocześnie trawienie będzie sprawniejsze po suplementacji wodorowęglanów. To nie tajemnica, że jelita pracują w środowisku zasadowym, a odpowiednie okoliczności do pracy naturalnie tworzy woda wzbogacona o wodorowęglany.
Co nieco o Ca + Mg
Magnez łagodzi intensywność stresu, niedyspozycji, przepracowania. Dzięki niemu jest możliwa bardziej intensywna aktywność. Znany jest jego regenerujący zakres oddziaływania na neuroprzekaźniki – magnez redukuje obciążenia organów. Z kolei wapń pozytywnie oddziałuje na zęby i układ kostny, z innej strony – potrzebują go również mięśnie i serce. Co więcej, bez wapnia zmniejsza się przyswajanie żelaza. Obecny w wodzie wapń wspomaga osoby znajdujące się na jednej z diet, ponieważ przynosi pozytywny zakres oddziaływania na przemianę materii.
Proporcje składników mineralnych i więcej – dlaczego to takie ważne?
Używając wysokozmineralizowanej wody mineralnej, warto zwrócić uwagę na równowagę Ca i Mg. Jeśli przyjmujesz wapń jedynie w jedzeniu, prawdopodobnie wpłynie to na magnez w tkankach. Ten natomiast w śladowych ilościach redukuje przyswajalność wapnia. Dlatego decyzja odnośnie wody musi być świadoma i dopasowana do osobistych potrzeb. Stopień przyswajalności decyduje, czy nalewasz odpowiednią wodę.