Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii

Żyjemy w pośpiechu – chcemy mieć więcej czasu, dlatego włączamy pranie lub zmywanie naczyń, gdy nie ma nas w domu. Może się zdarzyć, że nawet sprawne wcześniej sprzęty zepsują się nagle, nie mówiąc o niepożądanym zdarzeniu w postaci nawet drobnego przecieku z instalacji wod-kan. W tej sytuacji niezastąpioną pomocą okaże się czujnik zalania.

Jak działa czujnik zalania?

Czujnik zalania to zestaw układów w obudowie z czułymi wskaźnikami na kablu, który lokalizuje rozszczelnienia instalacji i przecieki. Sprawi, że nawet najmniejszy ślad awarii w domu zostanie wykryty i nie zamieni się w prawdziwą katastrofę. Nawet położenie nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej, świeżo przeprowadzony remont i sprzęty najlepszej jakości – to wszystko nie daje pewności, że nie przyjdzie nam zmagać się z zalaniem. Wszakże już niepozorna szczelina w instalacji może przynieść wielkie szkody.

Trudno wyobrazić sobie dom, w którym czujnik zalania nie będzie przydatny. Nie jest to urządzenie skonstruowane jedynie do najnowszych brył architektonicznych czy inteligentnych systemów. Przeciwnie, dużo bardziej jest potrzebny w bardziej leciwych mieszkaniach, z większym ryzykiem rozszczelnienia i wycieków. Kolejnym skutkiem będzie to, że na murze pojawi się ślad zagrzybienia, który powoduje uporczywy, nieprzyjemny zapach i staje się dla ludzkiego organizmu bombą z opóźnionym zapłonem. Kolejny kłopot to konieczny remont po zalaniu mieszkania (często także u sąsiadów z dołu. Trudne i jeszcze więcej wody sprawiają, że niekiedy niemożliwe jest uratowanie niektórych części wyposażenia, jak i urządzeń.

Co powinien potrafić czujnik zalania?

Wykrywacze zalania mają różnorodne składniki, które powinno się wziąć pod uwagę. Po pierwsze będzie istotne, czy urządzenie będzie miało w komplecie akcesoriów przewód zasilający, czy akumulator. W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na poziom temperatur, który powinien zostać dostosowany do środowiska pracy. Ważna jest odległość sondy na kablu od miejsca zalania, jak i możliwość nadprogramowych czujek.

To, na jaki czujnik zalania się zdecydujemy, może utrudnić wielki wybór wśród typów i modeli. Gdy mamy wątpliwości, najlepiej skorzystać z internetu, rozszerzyć zasób informacji na temat budowy i funkcjonalności u samego wytwórcy lub poczytać opinie użytkowników.

Rekomendowane artykuły